Satanismiga otse ja kaudu seotud artiklid, esseed ja tõlketööd.

MAAILM OKULTSE DUMPINGU EES
Péter Morway

 



“Ei ole head ega kurja, on ainult väed ja need, kes pole küllalt vaprad selle otsimiseks,” räägib üks Sigatüüka nõiduse ja võlukunsti kooli professoritest. Selle kooli iga õpilase kohustuslik kirjandus on loitsusõnade klassika, “Võlujoogid” ja muud seesugused õpikud. Kool eksisteerib enesestmõistetavalt ainult kujutlustes, aga tema kuulsaimat õpilast, 12-aastast Harry Potterit tuntakse Inglismaal juba rohkem kui Sherlock Holmesi, Oliver Twist`i või James Bond`i.
Lugu ise on järgmine. Üks orb, maagiliste võimetega poiss, põgeneb tigedate, keskaegsete moraalsete tõekspidamistega, kuid korralike (s.t maagiat eitavate) vanemate kodust, et ühes “võimekate” sõpradega astuda Sigatüüka nõiduse- ja võlukunsti kooli. Harry teab, et tema vanemad kavatseb tappa ajastu kõige kuulsam must maag lord Voldemor. Teda ennastki tahab võlur paljaks röövida. Tema võitmiseks läheb poiss teise kuulsa nõia juurde õppima.
Koolis õpetatavad õppeained on ebatavalised: ennustamine, muutumiskunst, lendamine ja luua seljas ratsutamine. Potteril ja tema kaaslastel tuleb võidelda valgemaagide kurja sõjaväega.
Kuigi Potteri raamatuid kutsub lugema köitev kirjanduslik stiil, on tegemist ohtliku lektüüriga.
“Potteri lood võib asetada klassikalise kirjandusega ühte ritta,” ütleb anglikaanliku ülikooli rektor professor Alan Jacobs. Arvamust, et raamat peaks kuuluma koolide kirjandusprogrammi, jagavad Inglismaal ja teistes Lääneriikides paljud, kes väidavad ennast kristliku usu põhialustel seisvat. Filmi prestiizhi tõstab ka asjaolu, et mitmed stseenid on filmitud Oxfordi ülikoolis ja Winchesteri katedraalis.
New Yorgi Püha Elizabethi kirikus õpetatakse niisuguseid aineid, milles naiskirjanik Rowlingu jutukangelast võrreldakse Kristusega. Õpetajad – riietatud raamatus kirjeldatud kostüümidesse – esitavad katedraali ühes võlvialuses etendust, mille Potter on loonud nõiduse- ja võlukunsti kooli jaoks.

Hüppelaud
Harry Potteri raamatute jutustamislaad on enesekindel ja sugestiivne.
“Olen modernset nõidust kohanud erinevates pakendites, Harry oma on neist kõige esileküündivam,” ütleb intervjuus CBN-ile Jack M. Roper, kelle sõnade järgi Potteri kaasakiskuvad lood paiskavad ühiskonda satanismi elemente ja on nii 8-14-aastastele hüppelauaks teel maagia poole.
Suurbritannia Õpetajate ja Kasvatajate Liidu peasekretär Peter Smithi arvates tuleks vaatamata sellele, et raamatus võidab hea lõpuks kurja, jälgida, et laste huvid okultismi ei kaldu. Smith ütleb, et üha rohkem lapsi külastab satanistide kodulehekülgi.
“Pedagooge muudab rahutuks see, et meil puudub sellist nähtust uuriv institutsioon,” ütleb Smith.
Harry Potteri raamatu kristlastest kriitikud kurdavad, et kahjuks ei leidu menuloo vastu astuvaid ajakirjanikke ja, mis kõige hullem, ei ole raamatut lugenud last, kes selle hukka mõistaks, kuigi teose maailmapilt ja ideestik on sügavas vastuolus kristlike huvide ja õpetusega. Paljud teoloogid nimetavad Harry Potteri raamatus toimuvat ehtsaks okultismiks (ladinakeelse sõna “occultum” eestikeelne vaste on “kinnikaetud, varjatud”), kaasates nii ühte teosesse peaaegu kõik okultse tegevuse vormid.
Näiteks võib raamatust leida lausumisi igas tähelepanuväärses zhanris (ennustamine, needmine, sõnumine, loits). Millegi või kellegi mõjustamiseks kasutavad nõiad sõnumist ja “tarkust” (tarkade kivid) arvukates erinevates variantides. Nõidussõnu kasutatakse kehade liigutamisel ühest paigast teise. Needusi lausutakse siis, kui soovitakse kellelegi kahju tekitada või kedagi hävitada. Maagiliste sõnade abil kutsutakse madusid välja jne.
Tuntud kristliku teoloogi Derek Prince´i definitsiooni järgi on ennustamine “tulevastest sündmustest ja olukordadest informeerimine üleloomulikke vahendeid kasutades.”
Ennustamise praktika ulatub aastatuhandete taha: kreeka kultuuri klassikalisse perioodi, gnostikute märkmetesse, alkeemikute katsetesse kulda valmistada või Potteri lugude eelkäijate keldi druiidide pärimuste juurde. Niisama vana on piibli seisukoht okultse tegevuse suhtes: “Ärgu leidugu su keskel kedagi, kes laseb oma poega või tütart tulest läbi käia, ei ennustajat, pilvest-lausujat, märkide seletajat ega nõida, ei manajat, vaimude ja tarkade küsitlejat ega surnutelt nõu otsijat!” ( 5 Mo 18:10 – 11) Nõidumise vahendid võivad olla erinevad: amuletid, nõiakepid, võlujoogid vm. Nõidumisel suunab nõid üleloomuliku väe tema poolt väljavalitud objektile või ümbruskonnale. Nõiale on kõige tähtsam sundida maailma oma autoriteedile alluma.

Paganlik nostalgia
Uuspaganlik maagia elab üle taassündi. Nii ei ole ka Potteri raamatud tekkinud vaakumisse. Tänu massikultuurile, eeskätt mängufilmidele, tunneb ühiskond kõiki okultismi liike. Nii on põnevusfilmide peategelased peajagu üle oma vaenlastest, x-inimesed tõusevad ootamatult lendu või muutuvad nähtamatuks, teostavad silmapilkselt oma kavatsusi jne. Filmikarakterid kutsuvad esile huvi nõidumise vastu, maagilisi elemente on mitmesugustes rolli- ja fantaasiamängudes ning populaarsetes meediaprogrammides. Üha rohkem ilmub areenile uuspaganlikke kultuse-saadikuid, kes valgete maagidena vastandavad end pimeduse jõude teenivaile mustadele maagidele, öeldes, et valge maagia on inimese teenistuses. Näiteks vanasti olevat valge maagia olnud tihedalt seotud meditsiiniga või lihtsalt praktiliste oskuste kogu.
“Miks kaotab postkristlik maailm okultismiga silmitsi jäädes oma jõu?” küsib saksa religiooniteadlane Roland Antholzer. Ta juhib tähelepanu sellele, et okultismi populaarsus ei rajane esmajärjekorras tema võimel kutsuda esile kustumatut janu üleloomulike asjade vastu, vaid on peamine lootuste sütitaja.
Potteri raamat kujutab nii üleloomulikku väge kui inimese võimeid, mida õpilased vajavad eksamite ja arvestuste sooritamiseks. Võim ja vägi ei ole iseenesest hea ega halb, vaid osutub selleks vastavalt kasutamise kavatsusele ja iseloomule, öeldakse selles.
Harry arutleb nii, et hea eesmärgi nimel praktiseeritav nõidumine - võitlus lord Voldemori vastu - katab kinni maagilises teos oleva kurja. Seepärast kasutatakse nende puhul teistsugust terminoloogiat kui psühholoogias.

“Olete nagu jumalad”
Piibli seisukohalt lähtuvad okultsed asjad - Antholzeri formuleeringus - sellest, et Jumala poolt loodud vaimsed olendid, inglid, eesotsas nende juhi Luciferiga ( Valguseingel ) tõstsid mässu Looja vastu. Karistuseks vastuhaku pärast pidid nad Taevast lahkuma. Seda kirjakohta on piiblis võrreldud pikselöögiga.
Hävingut põhjustanud peainglist sai pärast langemist saatan. Kreeka keelel põhinev “diabolus” (laimaja) märgib sama ürgset olendit, kes esimesed inimesed meelitas mässama, lubas neile väge, suursugusust ja tarkust (“Olete nagu jumalad”). Saatan pakub inimestele, kellele ei valmista probleeme temaga vahetult suhtlemine ja teda ülistamine, üleloomulikku väge. Siiski on enamiku inimeste jaoks ehe satanism vastuvõetamatu.
Antholzeri järgi ei lange inimesed satanismi mitte sellepärast, et nad otsiksid kontakti kurjade vaimudega, vaid et nad igatsevad kindlustunde ja tähtsuse järele. Kindlustunnet vajavad inimesed jooksevad kergesti astroloogi juurde. Mõned riputavad oma autosse talismane või kannavad neid kaelas. Maagia poole pöördutakse siis, kui tahetakse olla edukad. Maagiat võidakse kasutada poliitiliste vastaste ja konkurentide vastu ning seksuaalsuhetega manipuleerimiseks.

Jälle äri maagiaga
Okultismil on suur turg, mille pärast osa süüst võib traditsioonilise kristluse arvele kanda. Ungaris on see teema varem kajastamist leidnud Péter Ga´li artiklites (“Potteri-maania ja vaimustus I”, “Potteri-maania ja vaimustus II” Hetek, 22.07.2000). Tema sõnul on “maagia täna - nagu muistses Rooma impeeriumiski – äriks on muutunud, turule paisatud. Erinevaid maagilisi toiminguid ning paganlikke ja kristlikke riitusi kokku liites on saadud uus produkt – maailmareligioon. Tegelikult on tekkimas maagiline maailmareligioon, New Age, mis koondab endasse transtsendentaalsete huvidega inimesi ja hoiab käigus uusi okultseid tööstusharusid ning produtseerib ka raamatu- ja filmitoodangut.”

Uuspaganad kogu maailmas reageerivad rekordkiirusel, kui avastavad judaismi-kristluse algallikates mõne vaieldavuse. Uuspaganlus läheb tagasi kristluse-eelsete praktikate juurde, milleks Ungaris on mõjutusi tunda madjarite ürgusu elementidel põhineval Korona õpetusel või teooriatel, mis püüavad tõestada ungarlaste põlvnemist sumeritest. Ajakirja Idea-spektrum järgi on uuspaganaid Saksamaal kaks ja pool korda rohkem kui katoliku ja luteri kiriku pappe (90 tuhat).
Sama ajakirja andmetel kasutab kaks miljardit Maa elanikku astroloogiat. Postkristlikus Lääne ühiskonnas on proportsioonid veelgi suuremad: Wickerti Instituudi PR-uuringute järgi usub 57 protsenti sakslastest horoskoope.
Maagiasõbralikust kuningas Arthuri ajast saadik on lisaks muinasjuttudele nõiutud lossidest ja shoti Nessie lugude antud maailmale palju müstilisi bestsellereid, teiste hulgas Tolkieni, Dahli ja Hitchcocki. J.K.
Rowlingi teose aluseks on needsamad traditsioonid. Nagu kokkuräägitult on kõik näitlejad Harry Potteri filmis inglased. Filmiversioonile eeskujuks on kasutatud Stephen Spielbergi stsenaariumi, mis on - Chris Columbuse töötluses – valminud naiskirjaniku fantaasia järgi.
Ettevalmistused filmi madjaritele tutvustamiseks on täies hoos. Veel ei lõppe okultne dumping, nagu teatavad uudised, linastus jõulude ajal Budapesti kinodes üks teine okultse sisuga film, “Sõrmuste isand”. Kauplustesse saabsid varakult okultsete kaartide pakikesed.
Iidne äri uudses pakendis õitseb edasi.

 

Péter Morway
Ungari keelest
Illar Luht

 

 

Autoritest

Selgitus | Profiilid

© 2010-2011 MVO & jMo
i n f o [ ät ] s a a d a n a s . o r g