Satanismiga otse ja kaudu seotud artiklid, esseed ja tõlketööd.

VAIMULIK VÕITLUS / VAIMULIKUD LAHINGUD
Aado Lintrop

 

 

SISSEJUHATUS

 

Vaimulik sõjapidamine on reaalsus iga uskliku elus. Kui inimene saab usklikuks Kristusesse, muutub tema suhe emotsionaalsetesse, meelelistesse, vaimulikesse ja materiaalsetesse asjadesse drastiliselt. Usklik on uus loodu Kristuses (2Kr 5:17), taeva kodanik (Fl 3:20) ja Jumala laps (Jh 1:12). Oma uue suhte tõttu Jumalaga saab ta Jumala vaenlaste - saatana ja kurjade vaimude rünnakute objektiks. Kurjusejõud on Jumala isiku, plaanide ja eesmärkide vastased.

Selles tunnis sisalduv informatsioon on olulise tähtsusega iga koguduste rajaja jaoks, kes tahab end kaitsta deemonlike rünnakute eest ja aidata neid, kes on nende rünnakute ohvrid. Jumala ja saatana vahelises sõjas tähendab iga rajatud kogudus saatana jaoks kaotatud territooriumi valitsetavast maailmast. Seepärast ründab ta innukalt uusi usklikke ja kogudusi, tehes kõik endast sõltuva, et neid hävitada.

Koguduste rajajad ei pea üksnes olema valmis vaimulikuks sõjapidamiseks (nii kaitse kui ründe seisukohalt), vaid nad peavad õpetama ka uusi koguduse liikmeid selle sõja reaalsusest, olgu need siis sellest teadlikud või mitte. Ilma tugeva piibelliku aluseta on uued kogudused nende ümber käiva vaimuliku sõja sees rünnakute suhtes kergesti haavatavad ning isegi hävitatavad. Koguduste rajajatel on kohustus valmistada Jumala "armeed", mis koosneb usklikest, eelseisvate vaimulike lahingute tarvis.

 

I. SAATANA RÜNNAKUTE VALDKONNAD

 

Saatan ja tema deemonid on maailmas, võideldes kõige vastu, mis ühtib Jumala plaanide ja eesmärkidega. Inimesed võivad kogeda saatanlikke rünnakuid meelte, füüsilise maailma või vaimusfääri vahendusel. Eelmises vaimulikule sõjapidamisele pühendatud tunnis nägime, et peamine võitlustanner on meie meel ja mõtted. Selles tunnis käsitleme teisi valdkondi. saatan ja tema deemonid võivad rünnata otse või teiste inimeste kaudu.

Hea näide viimase meetodi kohta on ülemaailma levivad tagakiusud. See saatana kaudne rünnak ei tohiks tulla usklikele üllatusena, sest apostel Paulus kirjutas Timoteosele: "Ja kõiki, kes tahavad elada jumalakartlikult Kristuses Jeesuses, kiusatakse taga" (2Tm 3:12). Peetrus kirjutas oma esimese kirja kristlastele, õpetades neid, kuidas elada keset tagakiusu. Jeesus ütles, et maailm hakkab tema järgijaid vihkama (Jh 15:18-19). Seega ei peaks usklikud olema üllatunud, kui tagakius neid tabab, teades, et tegemist on saatana kaudse rünnakuga.

 

A. Rünnakud füüsilises maailmas

 

1. Füüsiline tervis

Mitte iga haigus ei ole saatana rünnaku tagajärg. Siiski leiame evangeeliumitest, et osadel juhtumitel pidas see paika (Mt 9:32-33, Lk 13:16, Mk 5:1-3). Vaata lisa 3A "Kuidas tuli Jeesus toime seestunud inimestega?"

2. Füüsilised vajadused nagu söömine ja seks

Jumal lõi inimesed füüsiliste vajaduste ja igatsustega. Õigel moel rahuldatuna on need head. Kuid saatan tahab võtta kõik, mis on hea, ning meelitada inimest kasutama seda kahjulikul moel. Kiusates Eevat ja Aadamat, kasutas ta midagi, mis oli kütkestav silmadele (toit) ja viis patuni. Patt ei seisnenud selles, et Aadam ja Eeva vajasid süüa, vaid selles, et nad kasutasid toitu valesti - sellel konkreetsel juhul oli tegemist viljaga, mis oli Jumala poolt keelatud (1Ms 3:1-6). Samamoodi kiusas saatan Jeesust, kui too oli paastunud nelikümmend päeva ja ööd, tehes Jeesusele ettepaneku kasutada oma üleloomulikke võimeid lahus Isa tahtest (Mt 4:2-4).

Saatan meelitab inimesi kasutama kõike head, mida Jumal on neile andnud, valesti. Johannes kirjutab oma kirjas saatana poolt valitsetavas maailmas olevast silmahimust (1Jh 2:15-16). Viimasel ajal on palju räägitud juhtumitest, kus kristlikud juhid on langenud seksuaalsete pattude sisse. Koguduste rajajad on oma teenimises "eesliinil" ja peavad seega endid hoolikalt valvama kõigi kiusatuste suhtes, mida saatan neile kindlasti pakub.

 

B. Rünnakud materiaalses sfääris

 

Teine viis, kuidas saatan ründab, on tekitada inimestes ebaloomulikult suur igatsus heade asjade järele, mida Jumal on meile andnud. saatan kiusas Jeesust selles valdkonnas, pakkudes talle kõiki maailma kuningriike ja nende hiilgust, kui Jeesus teda kummardaks (Mt 4:8).

Sellega on tihedalt seotud tahtmine omada võimu. 1Ms 1:28-29 ütles Jumala Aadamale ja Eevale, et nad peavad valitsema kõigi olendite üle, kes maailmas elavad. Kuid patu tagajärjeks oli, et mees hakkas valitsema naise üle (1Ms 3:15). Nii algas inimestevaheline võimuvõitlus. Koguduste rajajad peavad olema ettevaatlikud, et liigne võimuahnus ega rikkuste ihaldamine ei viiks nende pilku Jeesuselt.

 

C. Rünnakud meelte/emotsioonide valdkonnas

 

Ka lootusetuse tunne ja tahtmine kõigele käega lüüa võivad olla vaenlase rünnakud. Vt Mk 5:1-10 ja Lk 9:37-42.

 

D. Rünnakud vaimulikus sfääris

 

Kaasajal on üha suurenemas inimeste huvi okultismi vastu. Paljud inimesed otsivad abi spiritistidelt, meediumidelt, "vaimsetelt" tervendajatelt, ennustajatelt, parapsühholoogilistelt nõustajatelt, horoskoopidest ja mujalt. Läbi okultistlike kanalite saab saatan haarata meelevalla inimese elu üle.

Koguduste rajajad peavad olema ettevaatlikud, et vältida selliseid "abi" kanaleid. Nad peavad teavitama ka teisi inimesi oma kogudustes ja rakugruppides ohtudest, mis kaasnevad taoliste asjadega. Sageli ei saa uued usklikud arugi, millist ohtu kujutavad endast sellised okultistlikud vahendajad. Nad on ehk isegi külastanud tuleviku ennustajaid, vaimu läbi tervendajaid vms enne usklikuks saamist ega nende asjade poole tagasi pöördumises mingit ohtu.

 

II. KUIDAS ERISTADA "LOOMULIK MÕJU" SAATANLIKUST RÜNNAKUST?

 

Alati ei ole probleemi allikaid lihtne tuvastada. Näiteks pole haruldased juhtumid, mil kristlikud töötegijad räägivad lugusid nagu see:

"Olin üksi oma toas, magasin sügavasti. Äkitselt ärkasin, kuigi selleks ei paistnud olevat mingit erilist põhjust. Ruumis olev pimedus mõjus äkki kuidagi rusuvalt ja ma tundsin, kuidas mu süda peksab. Ma hingasin, ahmides õhku ning mu ihu kattus higiga. Tajusin, et see on saatana rünnak. Ma panin tule põlema, istusin voodi servale ning hakkasin valju häälega väljendama seda, et Jeesus Kristus on Issand. Palusin tema kaitset kõigi kurjade vaimude eest, kes mind rõhuda tahtsid. Olles palvetanud, tajusin kuidas rõhumine lakkas. Heitsin taas voodisse ja jäin rahulikult magama.

Selle loo jutustanud inimene eeldas, et tegemist on saatanliku rünnakuga ning asus koheselt vastu ründama. Kui kahtlustad, et sinu olukord meenutab saatanlikku rünnakut, tasub tähele panna alljärgnevaid piibellikke põhimõtteid. Nende järjekord ei oma antud hetkel erilist tähendust.

Katsu vaimud läbi, kas nad on Jumalast (1Jh 4:1-3).
Pöördu abi saamiseks isiku poole koguduses, kellel on vaimude eristamise and (1Kr 12:10).
Katsumused võivad olla Jumalast lubatud, et teha meid küpseteks ja täiuslikeks (Jk 1:2-4).
Kiusatused on saatanast. Kui meie anname oma kurjadele himudele järele, on tulemuseks patt (Jk 1:13-14).
Saatan ründab meid, et meid patustama sundida, kuid Jumal tahab meile head (1Ms 50:19-20).
Saatan saadab meie eludesse asju, mida Jumal võib ära kasutada, et näidata oma väge meie nõrkuse läbi (2Kr 12:7-9).


III. KUIDAS KAITSTA END SAATANLIKE RÜNNAKUTE EEST

 

A. Võta vangi iga mõte Kristuse sõnakuulmisesse (2Kr 10:3-5)

Õppides pähe kirjakohti ja mõtiskledes Pühakirja teksti üle aitab meil hinnata mõtteid ja ideid, mis meie peades tekivad, hüljates need mõtted, mis on vastuolus Pühakirja tõega. Kirjakohtade päheõppimine aitab samuti kujundada meie mõttemalle nii, et me mõtleme ja tegutseme enam Kristuse sarnaselt.

B. uuenda oma meelt (Rm 12:1-2)

Palu Jumalal uurida sinu mõtteid ja ilmutada need, mis on halvad või ebapuhtad. Tunnista need Issandale ja pöördu neist ära (Ps 139:23-24). Mõtle asjadele, mis on õiged, üllad, puhtad, armastavad, suurepärased ja kiitust väärt (Fl 4:8).

Ole ettevaatlik seksuaalsuse kohta käivate valedega ja kiusatustega, mis täidavad sinu meele jumalatute mõtetega. "saatanal ei ole sinu üle muud võimu, kui see, mis sa talle ise annad, jättes iga mõtte vangistamata Kristuse sõnakuululikkuses ning seetõttu uskudes valesid" (N. Anderson, Victory over The Darkness, lk 169, 170).

C. Pane selga kogu Jumala sõjavarustus (Ef 6:10-18)

Teadvusta oma päästmise kindlust usu läbi Kristusesse, oma õigeksmõistetu staatust Jumala ees Kristuse vere kaudu ja rahu, mis sul on Jumalaga, kuna oled tema laps. Võta aega, et kiita Isa selle eest, et ta on võitnud Kurja ja selle eest, et Kristuses oled ka sina võitja.

Üks võimas ründerelv, mis uskliku käsutuses, on Jumala Sõna - "Vaimu Mõõk" (Ef 6:17). Läbi pühakirja julgustatakse usklikke jääma kindlaks Jumala Sõna tõele (Jh 8:32; 1Pt 5:9).

D. Tunnista Jumala Talle vere väge (Ilm 12:11)

Ainus alus meie võidule liha, saatana ja maailma üle on Jeesuse Kristuse ristil valatud veri. Tema ohver murdis saatana väe ja lubas inimesel astuda osadusse Jumalaga. On oluline, et usklikud mõistaksid - nad ei saa saatanat võita omast väest vaid ainult valatud Kristuse vere kaudu.

E. Ära lase patul enese üle valitseda

Usklikke manitsetakse hoiduma olukordadest, mis võivad põhjustada nende pattulangemise (2Tm 2:22). Samuti peaksid usklikud hoiduma igasugusest kurjast (1Ts 5:22; Ef 5:22).

 

IV. JUHISEID DEEMONLIKE RÜNNAKUTEGA TOIMETULEKUKS

 

Nii Uuest Testamendis kui juhtumites üle kogu maailma (vt lisa 3B "Elulised lood üle kogu maailma") esineb hulgaliselt inimesi, kes on seestunud ehk kurjade vaimude meelevallas. Seestumine on reaalsus meie maailmas.

Pühakirjast selgub, et ka usklikud saavad end avada deemonlikele mõjudele või isegi seestumisele. Efesose 4:27 räägib sellest, et usklik ei tohiks anda saatanale "maad" oma elus. 1Pt 5:8 kirjutati usklikele selleks, et teadustada vaenlasest, kes luurab meie ümber, otsides keda neelata. 2Kr 2:11 hoiatab Paulus, et saatanal on meie vastu kavalad plaanid. Ta tahab, et me langeksime tema lõksudesse ning avaneks võimalus meie ründamiseks deemonite abil.

Iga kristlane peaks olema võimeline ennast saatanlike rünnakute eest kaitsma, sest Jumal on andnud meile selleks Pühakirjas selged juhised, kuidas elada ja kuidas kanda kaitseks tema sõjavarustust. On ilmne, et uskmatud inimesed ei tea, kuidas ennast kaitsta. Neil puudub ka Püha Vaimu vägi, mis aitaks neil seda teha. Kahjuks on ka paljud kristlased endid avanud deemonlikele mõjudele oma eludes.

Sellepärast on töö inimestega, kes on kurjadest vaimudest vaevatud pigem tõe ja vale vaheline kokkupõrge, mitte kahe väe kokkupõrge. Mõned kristlased arvavad ekslikult, et kuna Jumal on võimsam kui saatan, siis saavad nad Jeesuse nimel eemaldada kannatava inimese elust kõik deemonlikud mõjud. Kuigi Jumal on kõikvõimas ja saatan seda ei ole, on Jumal andnud inimesele vaba tahte otsustada, kas ta annab "selle maailma vürstile" (Jh 16:11) võimaluse mõjutada oma elu või mitte. Jumal on andnud meile kõik, mida vajame enese kaitseks saatana kavalate rünnakute vastu. Kuid me võime kõiki neid asju eirata ja anda saatanale võimaluse omada osalist kontrolli oma elude üle. See on uskliku inimese teadlikkus oma identiteedi tõest Kristuses, mis annab talle võimaluse keelduda patustest tegevustest, mille kaudu saatan teda piinama saaks hakata.

Järgnevad juhiseid saab kasutada nende inimeste teenimises, kes on deemonite mõju all.

 

A. Palveta ja otsi tarkust Pühalt Vaimult

Deemonlike mõjudega toimetulek eeldab suurt vaimulikku tarkust ja sõltumist Pühast Vaimust. Saatan on tugev vastane ning temaga võitlusse asudes ei tohiks olla kergemeelne. Ei ole võimalik üle rõhutada Püha Vaimu juhtimise tähtsust, sest deemonlike mõjutustega inimeste aitamiseks ei ole olemas ühtki kõikehõlmavat "valemit". Iga inimene on omanäoline, iga olukord on erinev. Kuigi on olemas üldised põhimõtted, mida tuleks järgida, peab alati sõltuma Püha Vaimu juhtimisest. Enne igasugust deemonlike jõudude poolt mõjustatud inimese teenimise algust tuleb kindlasti veeta aega palves.

B. Tee koostööd teistega

Seda tüüpi teenistust peab alati viima läbi kas ühe või enama küpse kristlase juuresolekul. Võimaluse korral kaasa sellesse inimesi, kellel on vaimude eristamise and ja kellel on olnud eelnevalt kogemusi deemonlike jõududega. Võtke rühmana aega palveks ja paastuks enne kui asute kannatavat inimest teenima. Kui vähegi võimalik, peaksid koguduste rajajad ja teised kristlikud töötegijad vältima sellise teenimise läbiviimist üksinda.

C. Määra kindlaks põhjus või allikas

Vahel ilmnevad deemonlike jõudude ilmingud ootamatult avalikes kohtades, nagu seda on ülistusteenistus, piibliõpe või mingi koosolek. Vahel ei ole juhtidel muud võimalust kui sellele kohe reageerida, sõltudes Püha Vaimu juuresolekust, juhatusest ja väest.

Siiski ilmnevad deemonlike mõjudega kaasaskäivad nähud inimese elus tavaliselt pikema aja jooksul. Sellest probleemist on teadlikud nii inimene ise kui tema lähedased. Taolistel puhkudel on vaja korraldada koosolek, kus kõnealust inimest püütakse vabastada deemonlike jõudude meelevallast. Koosoleku eesmärgiks on mõista, mis on inimese elus andnud põhjust deemonlikele jõududele tema mõjutamiseks. Samas tuleb kindlaks teha, kas probleemi algupära on deemonliku taustaga või on siin muud looduslikud põhjused.

On mitmeid viise, kuidas inimesed saavad ennast avada saatanale ja anda talle võimalus endid piinata. Kõige levinumad valdkonnad on:

Okultistlikud praktikad: ebajumala kummardamine, Ida religioonide vaimulikud harjutused (nagu transtsendentaalne meditatsioon), spiritism, salajased "verevanded", osalemine okultistlikes rühmitustes, astroloogia, tuleviku ennustamine, mitmesugused hüpnoosi liigid, tervendajad, kehavälised kogemused.
Nõidus ja satanism: riitused, loitsud, saatanlikud rituaalid, laste pühendamine saatanale, rituaalne vägistamine, maagia (must ja valge).
Tahtlik, jätkuv, ülestunnistamata patt: mõnuained, sõltuvused, viha, seksuaalpatud, vihkamine, andestamatu vaim jne.
On väga oluline, et kannatavad inimesed oleksid neid aidata püüdvate kaaslastega üdini ausad. Kas nad on antud hetkel või minevikus olnud seotud okultistlike praktikatega? Kuidas on lood nende vanemate ja sugulastega? Juhul kui nad on usklikud, kas nende elus on mingi patt, mida nad ei ole üles tunnistanud? Püüa kindlaks määrata, kas tegemist on deemonlike mõjutustega.

D. Käsitle patu teemat

Olenemata sellest, kas kannatav inimene on usklik või mitte, tahab ta olla deemonlikest mõjudest vaba. Tuginedes sellele, mida oled teada saanud tema eelneva elu kohta (ülestunnistamata patt, okultism), peavad nad parandama meelt oma pattudest ja kõigest, mis on andnud saatanale maad nende eludes. Igat asja tuleks tunnistada kuuldavalt ja paluda Jumalalt andestust. Inimene peab loobuma kõigist saatanliku algupäraga praktikatest ja sidemetest, mis andsid saatanale tema elus ruumi.

On oluline mõista, et deemonlike jõudude meelevalla alt vabanemiseks ei pea inimene olema usklik. Sellegipoolest, ilma usklikule omase positsioonita saatana suhtes, nagu seda omavad Kristusesse uskujad, on inimene avatud uutele deemonlikele rünnakutele oma elu vastu vahel veel suuremas ulatuses (vt Mt 12:43-45). Tegeledes patu probleemiga, tuleks inimesele esitada selgelt evangeeliumi ning anda talle võimalus võtta vastu Kristus kui oma isiklik Päästja.

Sõltumata sellest, milline on inimese vaimulik olukord, et kui ta pöördub tagasi tahtliku patustamise ja okultismi juurde, avab ta ennast taas saatana rünnakutele.

E. Vabastamine

Selles kohas peaks usklikud palvetama, et Püha Vaim näitaks neile, kuidas nad peaksid toimima deemonlike mõjude all oleva inimese abistamisega. See võib olla kurjade vaimude välja ajamine Jeesuse Kristuse nime autoriteediga. Teisel juhul läheb tarvis pikaajalist palvet ja paastumist, et murda läbi raskemast vastupanust. Võib juhtuda ka nii, et kui kannatav inimene on usklik, juhatab Püha Vaim nad oma positsiooni teadvustamisele Kristuses, meeleparandusele pattudest, mis põhjustasid deemonliku rõhumisele ja ütlema ise saatanast lahti.

Pane tähele, et kellegi deemonlike jõudude meelevalla alt vabastamise protsessi ajal on parem asjaosaliste deemonitega otsesel moel mitte suhelda. Jh 8:44 on kirjas, et saatan on valetaja ja valede isa, millest tulenevalt pole ka kuradelt vaimudelt oodata midagi muud, kui poolikuid tõdesid. Paljud kristlased, kes on tegelenud inimeste vabastamisega deemonlike jõudude meelevalla alt, on leidud, et deemonitega rääkimine ja nende palumine enda ilmutamiseks, põhjustab veel suuremaid füüsilise agressiooni ja vägivalla ilminguid ning teeb olukorra sootuks keerulisemaks.

Nii nagu ei ole olemas "maagilist valemit" kellegi deemonlike jõudude käest vabastamiseks, ei saa garanteerida ka ühtegi tulemust selle teenistuse protsessi kestel.

Vahel võib inimene saada täiesti vabaks. Teinekord on vabanemine osaline või ei leia üldse aset. Mõnikord tahab Püha Vaim, et tõsised probleemid inimese elus saaksid lahendatud ükshaaval pikema aja jooksul. Vahel läheb tarvis rohkem palvet ja paastumist. Igal juhul peaksid usklikud palvetama ja küsima jätkuvat juhtimist Pühalt Vaimult.


 

 

Autoritest

Selgitus | Profiilid

© 2010-2011 MVO & jMo
i n f o [ ät ] s a a d a n a s . o r g